NOVINKA!!! Individuální příprava a podpora před porodem, po porodu a telefonická pohotovost >> VÍCE INFO ZDE

Šestinedělí

Tento článek vyšel v e-magazínu heroine.cz v rubrice Porodem vchod!

Během své praxe jsem pracovala na třech odděleních šestinedělí, několik dalších jsem navštívila a většinu své praxe docházím za šestinedělkami domů. Před třemi lety jsem se sama stala šestinedělkou. Díky všem těm zkušenostem jsem si dost jistá, že ženy mají v šestinedělí v zásadě jen čtyři základní potřeby. Jsou to:

1) Potřeba lásky a láskyplné péče

Jde o to, aby byla matka v bezpečí, jistotě a co nejvíce se svým dítětem. Každá potřebujeme mnoho oxytocinu, hormonu lásky, jak se mu často říká. Nejen proto, aby se dobře vyčistila a zavinula děloha, ale i proto, aby čerstvá matka dobře rozkojila. Ale v neposlední řadě potřebujeme hodně oxytocinu proto, aby se matka mohla zamilovat do svého dítěte.

2) Potřeba kvalitního jídla a pití

Žena má za sebou porod, a i ten nejlehčí porod je proces, který vyžaduje mnoho energie. A co teprve ty klasické, nebo komplikované. Šestinedělka po porodu přestává spát kontinuálně a celkově spí, v porovnání s předchozím stylem života, velmi málo. K tomu se její tělo po těhotenství a porodu hojí a začíná kojit. Kvalitní strava šestinedělky je tedy velmi důležitá potřeba. Dostatek tekutin snad vysvětlovat nemusím, ale vždy je potřeba ho uvádět.

3) Potřeba odpočinku

Kvalitní spánek po porodu a možnost odpočinku s dítětem, které taky odpočívá, ideálně spí. Zlaté pravidlo čerstvých matek: Spí-li dítě – spí i matka. Hlavně v prvních dnech a týdnech… Ano, každý odpočíváme jinak. Někomu stačí dvacetiminutová sprcha, jinému procházka o samotě, ale vždy je třeba se snažit aspoň trochu dospávat neprospané noci.

4) Potřeba dobré rady

Žijeme v době, která nám přináší ohromné množství informací. Člověk se kolikrát ztratí v množství rad a doporučení, a co teprve taková unavená šestinedělka. Mějte na telefonu, ideálně na dosah odborníka, který vás podpoří ve vašich pocitech a intuici. To je totiž cesta k onomu slavnému „návodu na dítě“.

Mazej do kouta

V 19. století bývalo zvykem, že šestinedělka byla se svým dítětem v koutě. Ne že by klečeli na hrachu… Místnost, kde žena většinou porodila, se přehradila plátnem, vznikl onen kout a za plátno směla pouze porodní bába, ženy nápomocné a otec dítěte. V koutě zůstávaly naše pramatky, dokud bylo potřeba, nebo dokud jim to dovolovaly jejich povinnosti.

Naši předkové neměli takové znalosti a možnosti jako my, ale stejně věděli, že je šestinedělí období velmi ošemetné. I proto se o šestinedělkách říkávalo mnohé, co je do kouta zahánělo. Věděli jste například, že nedělka nesměla k muzice nebo do sklepa, nebo si ji vezme čert? Čerstvé matky tak dostaly čas, aby se mohly zahojit, odpočinout po těhotenství a porodu, rozkojit se…

Dáme-li dohromady potřeby matek a systém péče, spokojená a opečovaná šestinedělka nám vyjde jen těžko.

Dnešní matky ve valné většině začínají v porodnicích na oddělení šestinedělí, kde pobudou tři až pět dní. O jednu matku a jedno dítě se tam stará: 5-8 porodních asistentek, 5-8 dětských sester, 2-4 pediatři, 2-4 porodníci, 1-3 sanitárky a 1-3 uklízečky.

V šest ráno se začne kontrolou matky a dítěte noční službou, což je porodní asistentka a dětská sestra. Následuje snídaně, úklid, vizita porodnická (kontrola matky), vizita pediatrická (kontrola dítěte), svačina, návrat dětské sestry a porodní asistentky a řešení ordinací vzešlých z vizit.

Pokračujeme obědem, poté přichází návštěvy vaše i cizí, kolem páté hodiny se už rozváží večeře. Poté přijde zkontrolovat stav matky a dítěte porodní asistentka a dětská sestra z denní směny. Tyto jsou následovány porodní asistentkou a dětskou sestrou z noční směny a začíná noc s novorozencem. Mnoho dětí v noci bdí a přes den spí, nebo v noci tráví, kojí se…

Už to vidíte? Dáme-li dohromady potřeby matek a systém péče, spokojená a opečovaná šestinedělka nám vyjde jen těžko.

„O prsa se nestarej“ 

Na oddělení šestinedělí většinou nemáte na odpočinek klid, nemocniční strava je všelijaká, rad má matka tolik, že neví, čemu věřit, a své nejbližší má u sebe jen během pár návštěvních hodin. Oddělování dětí od matek je téma samo o sobě.

Nejtěžší to mají prvorodičky po akutním císařském řezu. Tyto matky potřebují mnoho péče, potřebují zodpovědět mnoho otázek.

Potřebují čas na vstřebání akutního operativního porodu. A to jim bohužel náš systém nedá. Druhý den po řezu má žena už vstát, třetí den se stará o dítě, mnohdy už čtvrtý den odchází domů, nezahojená a nerozkojená.

Není se co divit, že mnoho matek odchází (některé spíš utíkají) z porodnic se slovy: „Porod byl fajn, ale to šestinedělí byla hrůza.“ I z pohledu pečujících profesionálů je to obtížné; pečujete o ženy společně s dalšími mnoha lidmi a péče je rozdělována. Během své praxe jsem se například dozvěděla, že: „O prsa se nestarej, ty mají na starost dětský…“ Kontinuální a individuální péče je často prostě nemožná.

Vyhoření a stereotyp, dva největší strašáci zdravotníka, jsou bohužel na odděleních šestinedělí vcelku časté. A nemůžu nezmínit, opět a stále, neskutečné množství nesmyslné dokumentace, tabulek, doporučených postupů, informovaných souhlasů, GDPR dotazníků… To nám, zdravotníkům, rozhodně v péči o Vás nepomáhá.

Čím menší porodnice, tím spíše má personál šanci šestinedělku dobře opečovat. Čím větší porodnice, tím „jednodušeji“ vklouznete do stereotypu péče stále stejných rad.

Jak to chcete vy

Co teď? Nadechnout, vydechnout a na svoje šestinedělí se co nejlépe připravit.

Před porodem

Najděte si dobrého pediatra. S ním se ohledně péče o vašeho potomka budete bavit nejčastěji. Není důležité, aby byl blízko vašeho bydliště, ale abyste si rozuměli. (Kdyby bylo dítěti „něco akutního“, stejně jedete na nejbližší pohotovost.)

Vyberte si porodnici. Zvažte, jaké máte zkušenosti s nemocnicemi, jak se Vám komunikuje se zdravotníky. Jaké prostředí je Vám bližší? Velká nemocnice, nebo menší okresní porodnice?

Asi měsíc před porodem si od každého oblíbeného jídla odeberte jednu, dvě porce a dejte je do mrazáku. Vařte vývary slepičí, hovězí, polévky rybí i drůbeží a zamražte.

Vaše dítě je připraveno na chyby! Jediné, co mu v prvních dnech a týdnech opravdu vadí, je nedostatek jistoty a lásky.

Projděte kurzem, či konzultací s PA ohledně šestinedělí a kojení. Ať víte, co Vás může čekat, jak to může probíhat. Nespoléhejte na „nalejvárnu“ v porodnici ani na rady z internetu.

Při příjmu na porodní sál, nebo jde-li to dříve, si zjišťujte možnost nadstandardních pokojů na oddělení šestinedělí, kde s vámi po porodu může být partner nebo někdo jiný z blízkých.

V porodnici

Při přechodu z porodního sálu na oddělení šestinedělí využijte jednu ze tří možností.

  1. Odcházím i se svým dítětem a nedám ho z ruky. „Ráda počkám, až budete mít, sestřičko, čas mě zaučit v péči, cítím se dobře, chodím a jsem schopná se o dítě postarat. Děkuji vám.“
  2. Zlatá střední cesta: Dovolím dětské sestře, aby si dítě na chvíli vzala, otřela ho olejem, zavedla ho do systému (vytvořila dokumentaci, zkontrolovala dítě). Já se zatím přesunu na oddělení šestinedělí a jakmile se ubytuju, příp. dám sprchu, chtěla bych své dítě k sobě.
  3. Potřebuju intenzivní péči, nejsem schopná se o dítě starat. Je tu varianta, že se může o dítě starat partner, či blízký příbuzný? Využijte jí. Není-li, pak je priorita stav matky a její co nejlepší zahojení, díky kterému bude co nejdříve s dítětem.

Šestinedělí

Soustřeďte se co nejvíce na sebe a na své dítě. Nejsou důležité tabulky a čísla, je důležité, jak se Vaše dítě chová, jaké Vám dává signály, co je mu příjemné a co je mu nepříjemné. Mnoho věcí poznáte a pochopíte až časem a mnoho věcí se bude měnit.

Na oddělení šestinedělí potkáte mnoho lidí. Poslouchejte a vyptávejte se těch, kterým intuitivně důvěřujete. Ty ostatní prostě vypusťte. A nechte si dovést kvalitní jídlo!

Na první den po návratu domů si nic neplánujete. Kromě vlastní koupelny, slepičí polévky, dobré večeře (kterou nevaří šestinedělka!) a společné zalehnutí do Vaší jedinečné postele. Jasně, ne vždy je to možné, ale jakmile to jen trošku půjde…

Najděte si místo nebo dvě, kde budete dítě kojit. Je dobré mít tam nadosah pití a misku s nějakým zobáním – jablka, oříšky, ovoce… Zabydlete se jako v hnízdě.

Nezapomínejte na jídlo a pití. Jezte, i když jste unavené tak, že na jídlo ani nemáte pomyšlení. Odpočívejte. Když ráno nemusíte vylézt z postele, nevylézejte. Když musíte, pak si určitě během dopoledne, nebo odpoledne s dítětem lehněte. Učte se odpočívat se svým potomkem.

Nezapomeňte, že máte v genech generace vašich matek, babiček, prababiček. Ty všechny odchovaly své potomky a vy to máte v sobě. Ten, kdo se umí nejlépe postarat o vaše dítě, jste vy. Vaše dítě je připraveno na chyby! Je taky poměrně „gumové“, čili je připraveno i na vaše nešikovné ruce… Jediné, co mu v prvních dnech a týdnech opravdu vadí, je nedostatek jistoty a lásky.

Všichni vy, kteří očekáváte, že se mezi vámi objeví šestinedělka: Snažte se jí vytvořit onen Kout. Hnízdo, kde se bude cítit v bezpečně, jistě a láskyplně. Pečujte si o svou šestinedělku, tak jak to ona potřebuje, pak budete totiž moci zažít ten krásný stav, kdy má spokojená matka spokojené dítě. To je totiž cílem šestinedělí, moji milí.

Věřte sobě a věřte svým dětem. Držím palce!

© Alžběta Samková – porodní asistentka, 2019

Alžběta Samková
Můj život je s porodnictvím spojen už více jak dvacet let. Začala jsem studovat v roce 2002 a učím se dodnes. Prošla jsem všemi možnými způsoby péče porodní asistentky, který náš systém nabízí. Po gymnáziu jsem vystudovala obor porodní asistentka na VOŠ. Pracovala tři roky na porodním sále nemocnice v Brandýse nad Labem, sedm let na porodním sále ÚPMD v Podolí. Krátce také pro Porodní dům u Čápa a asistovala u domácích porodů. V současné době se kromě praxe porodní asistentky a vedení Centra porodní asistence v porodnici na Bulovce věnuji také konzultacím a individuální i skupinové přípravě na porod a šestinedělí.

Zajímá vás porodnictví v Česku a máte zájem o nové články, videa a rozhovory?

Přihlaste se k odběru a získejte novinky z první ruky