NOVINKA!!! Individuální příprava a podpora před porodem, po porodu a telefonická pohotovost >> VÍCE INFO ZDE

Porodní asistentka: Studium a praxe během studia

V dnešní době je porodní asistentka (PA) vysokoškolsky vzdělaný odborník na péči o ženu a dítě během fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí. Navíc je vzdělaná i v rizikových a patologických stavech, během kterých kromě péče o ženu a dítě asistuje porodníkům nebo neonatologům.

To zní skvěle… Realitu zná každá z nás, která prošla studiem. Každá trochu jinak, jelikož škol, které tento obor nabízí je nemálo. Což je dobře. Úroveň studia, přednášející a praxe, kterou absolvujeme během studia, je velmi různá. Záleží hodně na tom, koho potkáte.

A tak přichází moje první doporučení. Je to vlastně rada, kterou dávám už mnoho let ženám, které připravuji na porod a komunikaci se zdravotníky. Pro studentky PA a ty, které o studiu přemýšlí, jsem tuto radu trochu poupravila.

Potkáte-li během studia kvalitního, tedy zdravého zdravotníka, který vám chce a hlavně má co předat (ať už jde o přednášejícího nebo člověka, kterého potkáte během praxe), tak se ho chyťte, jak to jenom jde a čerpejte od něj informace, zkušenosti a rady, které vám chce dát.

Jak to poznáte?

Máte dnes plno informací, zdrojů a možností, jak si ověřit, jestli Vám tento zdravotník předává starou a často škodlivou rutinu, nebo postupy opravdu založené na Evidence Based Medicine, tedy medicíně založené na důkazech.

Je pravda, že je nemálo těch, kteří znají tyto postupy, ale v reálné praxi našeho porodnictví (tedy v systému našich porodnic, kde rodí stále naprostá většina žen), tyto postupy neměli možnost zkoušet či rovnou používat.

Mnohé PA skončily v porodnicích právě proto, že tyto postupy opravdu zkoušely a vedení porodnic, tedy porodníci a ostatní PA se k jejich snahám postavili zády, řekněme… A tak odešly do soukromé sféry a staly se z nich komunitní asistentky.

A stejně tak, jako je mezi zdravotníky mnoho velmi kyselých jablíček, tak samozřejmě i mezi komunitními PA jich je dost. Takže buďte bdělí, čtěte mezi řádky, jednejte dle toho, jakou má kdo za sebou reálně odvedenou praxi, na jaké pozici a jak dlouho. To vše hraje svoji roli.

Už během studia poznáte porodnice ve svém okolí. Bude-li to možné, pak doporučuji vyzkoušet si praxi ve všech, kde to jde. Každá porodnice je trochu jiná. Mnozí to nazýváme „porodnickou školou“ té které porodnice. Trend porodnice je udáván těmi, kteří vedou její porodnický tým a těmi, kteří vedou samotnou porodnici. Někdy je to sólo Ústav a velmi často je porodnice součástí nemocnice jako takové.

Když jsem nastupovala na praxi do FN Motol, tak jsem poprvé uslyšela od tehdejší vrchní sestry gynekologicko-porodnické kliniky, paní Hofmannové, že každá z nás se najdeme možná v jiné oblasti.

Některá z nás bude skvělá na ambulanci, jiná na pooperačním či onko-gynekologickém oddělení a další budou na porodním sále, v terénu, nebo na oddělení šestinedělí.

Prostě každá jsme jiná a každá se hledá. To, co každá porodní asistentka potřebuje ke své práci, jsou tři hlavní potřeby. A pokud je nemá, nebo je má naplněné nezdravě, pak může mnoha lidem uškodit. Nejen ženám a jejich dětem, ale i jejich rodinám.

Více o třech hlavních potřebách najdete v článku Porodní asistentka: Smysl, motivace a pokora.

Připraví Vás teorie na realitu porodnické praxe?

Vidím velký rozdíl v tom, kde a jak teorii PA nastudují a svou následnou praxi provádí. Bez teorie se do praxe nedostanete, to je celkem jasné…

Jak moc vás teorie připraví na praxi? Za mě osobně – skoro nijak. Realita je velmi odlišná od očekávání, které má mladá holka, když jde studovat porodní asistenci, a ve kterou mnohdy ještě během studia doufá.

Velmi zásadní je to, v jaké porodnici absolvuje porodní asistentka svou studijní praxi.

Praxi můžete absolvovat v perinatologickém centru s týmem vycvičeným na porod na hranici viability a výš. Nebo v intermediární péči pro porody od 32. týden těhotenství. Nebo v okresní či menší porodnici, kde rodí ženy většinou fyziologické od 35.-36. týdne těhotenství, a ženy s předčasným porodem, či rizikovou anamnézou by měly být odesílány na uvedená vyšší pracoviště.

Myslím, že náš porodnický systém péče je jedna z věcí, která je fakt vymakaná.

Jak ze studia dostat co nejvíc?

Samozřejmě že je poměrně veliký rozdíl mezi tím, kdy studovala moje generace, a jaké jsme měly možnosti, a jak jsou na tom dnes studentky PA. Vaše zdroje jsou, pokud chcete, téměř neomezené.

Informací, studií, výzkumů, kurzů od různých porodních asistentek na různá témata je veliké množství. Různé organizace a spolky přivážejí na semináře cizokrajné PA, od kterých se můžeme učit, nicméně vždy je velmi dobré mít na paměti, že jejich realita porodnické péče je často diametrálně odlišná od naší, která je navíc tak různorodá.

Doporučuji obezřetně a s nadhledem navštěvovat vzdělávací kurzy, kteří vedou lidé, jež v reálné praxi byli již před mnohaletou dobou nebo velmi krátce nebo pouze v jiné zemi!

Realita porodnic je velmi odlišná oproti teorii, která je na mnoha těchto vzdělávacích akcích přednášena. Jak tohle myslím? Je to fenomén, se kterým se setkávám u matek, ale i u studentek a čerstvých PA. Sama jsem tomuto fenoménu z určité části podlehla, když jsem po prvních třech letech porodnické praxe odešla do komunity.

Člověk rád uvěří hezkému a přirozenému

Stejně jako čerstvá matka, tak čerstvá porodní babička chce vidět a slyšet a zažívat „hlavně“ to pěkné… Ale realita porodnictví je jiná. Je mnohem živočišnější, než kdokoli z nás očekává. A v tom je taky jedno z kouzel porodnictví, díky kterému babictví miluju.

Když o tomto fenoménu mluvím se ženami nebo na svých kurzech, konzultacích a podpůrných skupinách, říkávám tomu PAST NA POPELKU.

Od žen slýchávám opakovaně: „Připravovala jsem se formou hypnoporodu, Jemného zrození… ale realita byla diametrálně odlišná…“ A to je přesně ona Past na Popelku. A velmi podobně jsou na tom mladé PA v našem systému.

© Alžběta Samková – porodní asistentka, 2023

Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Alžběta Samková – porodní asistentka) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň mě prosím informujte na e-mail alzbeta@alzbetasamkova.cz a pošlete mi odkaz na váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkuji!

Alžběta Samková
Můj život je s porodnictvím spojen už více jak dvacet let. Začala jsem studovat v roce 2002 a učím se dodnes. Prošla jsem všemi možnými způsoby péče porodní asistentky, který náš systém nabízí. Po gymnáziu jsem vystudovala obor porodní asistentka na VOŠ. Pracovala tři roky na porodním sále nemocnice v Brandýse nad Labem, sedm let na porodním sále ÚPMD v Podolí. Krátce také pro Porodní dům u Čápa a asistovala u domácích porodů. V současné době se kromě praxe porodní asistentky a vedení Centra porodní asistence v porodnici na Bulovce věnuji také konzultacím a individuální i skupinové přípravě na porod a šestinedělí.

Zajímá vás porodnictví v Česku a máte zájem o nové články, videa a rozhovory?

Přihlaste se k odběru a získejte novinky z první ruky