NOVINKA!!! Individuální příprava a podpora před porodem, po porodu a telefonická pohotovost >> VÍCE INFO ZDE

O kojení čili krmení lidských mláďat

Tento článek vyšel v e-magazínu heroine.cz v rubrice Porodem vchod!

Téma, o kterém už všichni všechno napsali, zkusím ukázat pohledem matky a porodní asistentky, která není laktační poradkyní, ale zato má mnohaleté zkušenosti z praxe. Mnohé vím z nemocnic, něco z knih, jistě nejvíc jsem se naučila od žen a jejich dětí. Největším učitelem a zkoušejícím zároveň se mi, před třemi lety, stal můj syn.

Jak je to všechno nachystané matkou přírodou? Procesy na spouštění a tvorbu mléka se většinou rozbíhají ještě v předporodním období. Nebo se „vše spustí“ – podobně jako v případě předčasného porodu – vzápětí po narození dítěte. Děti se nerodí hladové, žaludek mají více či méně naplněný plodovou vodou. První přiložení k prsu tedy nemá za účel ihned nakrmit.

Proč je přesto tak důležité? Jde o uklidnění se, očuchání se, ochutnání se, dotýkání se, koukání se z očí do očí, zamilování se. A to všechno jsou spouštěče mateřského mléka. Je to tady také signál tělu: Jsem venku, všechno klape, budu mít hlad! A objednávka je odeslána…

Co že těm matkám říkáte? Nesahejte na své dítě? A že tím dokonce něco kazí? Přesně takové rady dělají z kojení vědu, kterou není.

Je-li všechno, jak má být, pak první den až dva matka i dítě odpočívají a regenerují. Plodovou vodu dítě postupně zpracovává, jeho mini žaludek se vyprazdňuje. Dítě se prsou dožaduje častěji, čímž stimuluje tvorbu mléka a zároveň piluje techniku. V dalších dnech a týdnech se učí, jak mléko dostat z prsu co nejlépe. A bradavky a dvorce si pomalu zvykají na sání hladového mláděte.

Mléčný bar

Během prvních dvou až tří měsíců se nám daří dělat různé chyby v technice, jídle, pití, odpočinku a všem dalším. Tělo matky se učí „domluvit“ s dítětem, jak a kdy se bude otvírat mléčný bar. Kdy kvůli jídlu a kdy kvůli pití. Je velmi důležité, aby si matka i lidé v jejím okolí uvědomili, že do baru chodíme zapít i bolest, neštěstí, nebezpečí, chodíme se tam i bavit a uvolnit. Je jen na vás, kdy a jak často otevřete bar pro své mládě a co všechno mu tam dovolíte dělat. Kojení není povinnost, ale vaše právo.

Kouzelné je, že výše popsaný mechanismus lze spustit, i když zažijete mnohahodinovou separaci nebo těžký porod, když vaše dítě dostane v prvních dnech několikrát z lahve umělý příkrm, nebo (dokonce!) potká dudlík. Tělo matky a dítěte spolu přece před porodem nějakou tu chvilku pobudou, konkrétně devět měsíců… Oba bezpečně, díky přírodě, vědí jak na to.

Kdo mě přesvědčil o tom, že rozkojit se může skoro každá žena? Ohromný příběh v ohromné krátkosti. Matka dítěte, po jehož porodu jí musela být odstraněna děloha, si pro druhé dítě zvolila cestu náhradního mateřství. Její dítě tedy porodila jiná žena. A víte, kdo kojil toto dítě? Jeho biologická matka, která ho sice nemohla porodit, ale dokázala se pro něho rozkojit.

Kojení totiž nejvíc ovlivňuje hlava. Dál pak samozřejmě i těhotenství, způsob porodu, fyzický a psychický stav matky a dítěte po porodu. Podpora v prvních dnech, během šestinedělí a v dalších měsících. Péče zdravotníků o matku a dítě po porodu, množství informací, které čerstvá nezkušená matka dostává o kojení a zdroje těchto informací. Je to koktejl toho všeho a proto není dobré, když se matkám radí například:

„Dudlík zničí techniku kojení.“
„Pokud dostane dítě jednou láhev a příkrm, je konec a s kojením budou velké problémy.“
„Je třeba kojit v intervalu každé 3 hodiny, a dříve nesmíte nebo bude miminko bolet břicho.“
„Nechte dítě na prsu maximálně 10 až 15 minut, ne déle.“
„Budete-li dávat dle potřeby, pak se z vás stane dudlík!“
„Kojení nebolí!“

Zvlášť poslední tvrzení mě dráždí. Pokud kojíte několikáté dítě nebo to trvá už několik měsíců, pak to v naprosté většině opravdu nebolí. Ale na začátku to bolí a různé situace (např. zánět prsu) to můžou zhoršovat. Je nutné říkat to narovinu, protože místo toho se nastávající matky dočítají, že kojení nemá bolet a je krásné a je nejlepší – a když je pak bolí, roste v nich pochybnost a nedůvěra v sebe sama.

Kojení je v hlavě

Nejednou jsem slyšela radu: „Neměly byste dítěti sahat na horní část hlavičky, kazíte tím jeho sací reflex.“ Co že těm matkám říkáte? Nesahejte na své dítě? A že saháním na své dítě něco kazíte? Přesně takové rady dělají z kojení vědu, kterou není.

Co nejvíc kazí kojení? Nedůvěra v sebe samu a ve své dítě. Jakmile začnete pochybovat o své schopnosti nakrmit své dítě, jste na rozcestí. Vždy se lze vrátit na „správnou“ cestu, ale taky bohužel jedním dechem dodávám, že je ohromně lehké o sobě v našem systému péče pochybovat.

Zdravotnický personál na šestinedělí často neučí matky, aby se soustředily na chování miminka před kojením a po něm, ale místo toho ho musí vážit. Kdy už konečně tahle děsivá kratochvíle na oddělení fyziologických novorozenců přestane? Dále jim určuje intervaly a délku kojení. Podle čeho? Podle svých zvyklostí a obecných doporučení! A to nemluvím o průpovídkách typu: „No jo, máte moc velký, malý, plochý, vpáčený, hranatý, kudrnatý, nevímjaký bradavky, to vám to nepůjde!“

Co je třeba opravdu vědět, milé budoucí matky? Plné kojení vás k dítěti plně připoutá. Pro některé matky je to naprosto v pořádku, pro jiné je to omezující pocit. A to je taky v pořádku! A to, že se tyhle pocity během oněch měsíců kojení střídají, je taky v pořádku! Je třeba mít oporu v někom, kdo vám rozumí a v případě potřeby je schopen pomoct. Mateřské mléko je nejlepším pokrmem pro lidské mládě. A zároveň je skvělé, že máme umělé příkrmy. Žijeme v části světa, kde mají naše mláďata jistou, bezpečnou a dobrou stravu.

Čím složitější porodní a poporodní situace (komplikované porody, dlouhodobé opakované separace o porodu apod.), tím pozdější nebo složitější nástup laktace. Co můžete udělat pro klidné kojení? V prvních hodinách, dnech a týdnech se učte a pozorujte, jak se váš potomek chová, když má hlad, žízeň, strach, bolest, potřebu mazlit se, blbnout, prdět. A k tomu ještě poroste doslova před očima, takže se všechno bude neustále měnit.

Spokojený pár

Jakmile budete mít možnost, ideálně okamžitě po porodu, ale třeba i dva, tři a více dnů, i týdnů po porodu, dopřejte si to a dovolte si zalézt se svým dítětem do svého hnízda a být tam jen s ním a jen pro něj a ono tam bude zcela pro vás.

Důležité je dobré jídlo, které nevaříte ani neservírujete vy, mazlení, přikládání, zkoumání, pusinkování, dostatek tekutin. Aspoň dva až tři dny v kuse – a mléko bude, to vám zaručuju… Dál je to o tom, jak se s miminkem „domluvíte“.

Budete společně hledat cestu, jak z vás a vašeho dítěte udělat spokojený pár. A někdy je na té cestě potřeba dudlík, někdy láhev, a někdy ne…

Co pomáhá velmi, je rada osoby, které důvěřujete. Dula, porodní asistentka, laktační poradkyně. Dobrý odborník vám pomůže vyznat se v množství informací, změn, potřeb a povinností, které se na vás sesypou, a podpoří vás ve vaší cestě, vašich pocitech. Budete společně hledat cestu, jak z vás a vašeho dítěte udělat spokojený pár. A někdy je na té cestě potřeba dudlík, někdy láhev, a někdy ne…

Co je třeba zmínit závěrem? Přes to všechno výše uvedené je kojení veliká práce a náročné období. Obzvlášť poprvé a obzvlášť na začátku. Udělejte, čeho jste schopná. Jen vy! Ne váš partner, matka, tchyně, ani vaše kamarádky. A pokud je kojení i přes vaši snahu spíše bojem a provází ho pláč, ať už z jedné nebo z druhé strany, a trvá to dlouho, pak prosím přestaňte.

To nejdůležitější (a pro mě osobně nejsvatější) heslo mateřství je: Spokojená máma – spokojené dítě! Všechno má svůj čas a vy, tentokrát obzvlášť! věřte sobě… a svým dětem.

© Alžběta Samková – porodní asistentka, 2019

Alžběta Samková
Můj život je s porodnictvím spojen už více jak dvacet let. Začala jsem studovat v roce 2002 a učím se dodnes. Prošla jsem všemi možnými způsoby péče porodní asistentky, který náš systém nabízí. Po gymnáziu jsem vystudovala obor porodní asistentka na VOŠ. Pracovala tři roky na porodním sále nemocnice v Brandýse nad Labem, sedm let na porodním sále ÚPMD v Podolí. Krátce také pro Porodní dům u Čápa a asistovala u domácích porodů. V současné době se kromě praxe porodní asistentky a vedení Centra porodní asistence v porodnici na Bulovce věnuji také konzultacím a individuální i skupinové přípravě na porod a šestinedělí.

Zajímá vás porodnictví v Česku a máte zájem o nové články, videa a rozhovory?

Přihlaste se k odběru a získejte novinky z první ruky