NOVINKA!!! Individuální příprava a podpora před porodem, po porodu a telefonická pohotovost >> VÍCE INFO ZDE

Konference „RODÍME SE“ 2023 očima Alžběty Samkové 1/3

Zahájení konference a úvodní slovo děkana 1. LF UK

Konferenci zahájil prof. MUDr. Michal Zikánem, Ph.D. svým krátkým proslovem a vzápětí předal slovo paní Kláře Šimáčkové Laurenčíkové, zmocněnkyni vlády pro lidská práva.

Dovolím si zde poděkovat paní Kláře, která Rodíme se 2023 uvedla nadějným proslovem a tato naděje pak prostoupila celou konferenci. Záštitu nad konferenci převzal děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prof. MUDr. Martin Vokurka, CSc. a svým milým proslovem zahájení ukončil.

Když jsem na začátku příprav Rodíme se, přišla za panem profesorem Zikánem s myšlenkou, že by bylo krásné mít moderátora, tak okamžitě „nominoval“ MUDr. Tomáše Šebka se slovy „chodili jsme s Tomášem už do školky, školy, na gympl a na 1. lékařskou fakultu“. A já se začala těšit na setkání s tímto ohromně zajímavým mužem, lékařem bez hranic.

Poté, co jsem měla možnost zažít ho naživo, musím říct, že jsem měla tu čest s ohromným gentlemanem, odborníkem a profesionálem, který spolu s panem profesorem po celý čtvrtek bavil celé auditorium tak lidsky, empaticky a smysluplně, že se na to nedá zapomenout.

Fungování a problémy Centra porodní asistence

A pak přišla první přednáška Fungování a problémy Centra porodní asistence, které se ujali vedoucí lékař porodnice Bulovka MUDr. Jan Matěcha. Ph.D. a naše úžasná staniční sestra a skvělá porodní asistentka v jedné osobě Bc. Lucie Velíková.

Nachystali přednášku společně, ale přednášel jí MUDr. Matěcha, protože Lucka je ještě větší trémista než já a náš vedoucí lékař je, kromě všeho ostatního, veliký gentleman. Takže břímě přednášení vzal na sebe a Lucie mohla skvělou přednášku zdobit svým úsměvem. Měla jsem velikou radost, že jí nakonec atmosféra konference strhla k tomu, že několikrát nahlas komentovala různá témata a celou konferenci si ohromně užila.

MUDr. Matěcha pojmenoval mnoho úspěchů, kterých náš porodní tým na Bulovce dosáhl, ale také pojmenoval velmi bravurně a s vtipem sobě vlastním mnohé problémy a potíže, se kterými bojujeme. Přesto se změny dějí a naše práce ukazuje a potvrzuje, že zavádět postupy dle EBM (medicíny založené na důkazech) je náročné ale možné. Svou přednášku uzavřel zcela dokonalým náborem porodních asistentek. Ano! Na Bulovce hledáme PA, kteří chtějí pracovat pro ženy. 

Spolupráce neonatologa a porodní asistentky

Spolupráce neonatologa a porodní asistentky byla přednáškou, o kterou jsme požádali kolegyně z VFN u Apolináře MUDr. Ráchel Paslerovou a porodní asistentku Bc. Kristýnu Matulovou.

Na tuto přednášku budu vzpomínat hlavně proto, že to do poslední chvíle vypadalo, že Kristýna nedorazí. Tušila jsem, že některé z dětí, jejichž porodní asistentky a duly měly dorazit na konferenci, nepočká… Přesto se nakonec vše podařilo a zazněla velmi zajímavá přednáška, která pojmenovala nemálo důležitých faktorů, které hrají roli ve spolupráci našich dvou oborů.

Propojení fyzioterapie, gynekologie a porodnictví

Jedním z hlavních hostů, na které jsem se já osobně velmi těšila, byla Mgr. Marika Bajerová, o které velmi ráda mluvím jako o zakladatelce gynekologické fyzioterapie, jelikož dělá vše proto, aby tento obor vznikl. Její přednáška o Propojení fyzioterapie, gynekologie a porodnictví zazněla letos již na kongresu ČGPS.

Mgr. Bajerová uvedla důležité informace, o kterých se mezi zdravotníky, ale i laiky neví, nemluví, nebo panují mýty a dezinformace. Jeden příklad za všechny je fakt, že předepsáním žádanky na fyzioterapii si gynekolog ani kdokoli další nenavyšuje své náklady.

Jsem zcela bezpečně přesvědčená o tom, že se do budoucna porodnictví bez fyzioterapie neobejde. Její význam roste. Základním kamenem oboru gynekologické fyzioterapie je, dle mého, Centrum specializované fyzioterapie pro vybrané stavy v gynekologii a porodnictví, které vytvořila právě Mgr. Marika Bajerová v úzké spolupráci s doc. MUDr. Lukášem Hrubanem, Ph.D. MBA, a doc. MUDr. Vítem Weinbergrem, Ph.D. ve FN Brno. Její tým 7 fyzioterapeutek je vysoce specializovaná skupina a rozrůstá se.

Spolupráce začínající a zkušené porodní asistentky

Když jsem přemýšlela, jaká témata je třeba na konferenci otevřít, tak Spolupráce začínajících a zkušených porodních asistentek bylo jedním z těch, o kterých jsem od začátku nepochybovala. Bc. Milada Barešová, kterou v mnohém považuji za svou mentorku a jsem vděčná za to, že se naše profesní dráhy spojily na Bulovce, byla zcela jasnou volbou od začátku.

O sdílení názorů jsem požádala jednu z našich mladých kolegyň, ale termín konference jí nevyhovoval. Bc. Evu Jirákovou jsem požádala jako druhou a mírně jsem jí do toho natlačila, to se přiznávám. Na druhou stranu jsem jí opakovaně během jara a léta dávala možnost z přednášení vycouvat. Zvládla to skvěle.

Náš vedoucí lékař MUDr. Jan Matěcha byl náležitě hrdý na své porodní asistentky, které přišly a řekly otevřeně, jak vidí svou praxi. Co mně stále dokola zní v uších a mělo by se tesat do kamene, jsou slova Věrušky Novákové, jedné z nejlepších porodní asistentek v Čechách a mentorky Milady Barešové, o které s láskou a upřímnou vřelostí Milada mluvila. Ta slova znějí:

V procesu předávání a přijímání není prostor pro ego. Je jen žena, dítě a bezpečí.

Screening duševního zdraví matek v porodnicích v ČR

Cítím ohromnou vděčnost za to, že právě s MUDr. Šebelou spolupracujeme na projektu Post Partum rozhovorů. Má veliký potenciál, ale i podobně veliká rizika, takže je třeba ho opatrně uchopit a v praxi vychytat a potvrdit, o což se snažíme v porodnici na Bulovce, kde probíhá jeho pilotní fáze a připravujeme se na fázi realizační.

Jak si pomoci s první psychologickou pomocí

Následující přednáška byla zážitkem pro všechny zúčastněné. Svatopluk Žáček přišel, promluvil a zcela oslnil auditorium a věřím, že nejen nás přítomné, ale i všechny u „online obrazovek“. Jeho přednáška Jak si pomoci s první psychologickou pomocí moje osobní očekávání zcela předčila.

Podpůrné skupiny, aneb supervize a intervize v praxi

Sváťa otevřel téma podpory zdravotníkům a dula České asociace dul a členka týmu perinatální ztráty při UNIPA Kristýna Beránková v něm pokračovala svou přednáškou Podpůrné skupiny, aneb supervize a intervize v praxi.

Velmi mile a poklidně Kristýna promluvila a tom, jaké procesy v nás probíhají, co může pomoci a jak na to, když je třeba podpory nám zdravotníkům, ale i našim klientům. Myslím, že je velmi důležité upozorňovat víc a víc na to, že zdravotníci jsou taky lidi. Ostatně ono se to tak nějak děje stále s různými výkyvy. Teď momentálně jeden z nich probíhá… Uvidíme, jak to dopadne s přesčasy našich lékařů.

Post partum rozhovory

První blok jsem měla možnost uzavřít já osobně přednáškou o projektu Post partum rozhovorů, který v porodnici na Bulovce prochází pilotní fází a do konce roku bychom měli mít základní data a „vychytávky“ z praxe.

Hlavním cílem je bezpečná a transparentní komunikace nejen mezi porodnicí a klienty, ale i mezi námi zdravotníky. Rizika nejsou malá. Nemálo zdravotníků pracuje pod velkým tlakem a ne vždy jsme v dobrém stavu, řekněme. Personální nedostatek je mrška a říkáme to mnozí již léta. Syndrom vyhoření je jeho důsledkem. A PPR projekt by mohl být součástí prevence.

Pevně věřím, že jsme projekt uchopili zevrubně. Jedním z cílů je vytvořit komplexní program pro porodnici „Jak zavést projekt Post partum rozhovorů do praxe“. Tento projekt zajišťuje nejen péči o personál, což je dalším cílem celého projektu, ale nastaví pravidla pro komunikaci s klienty a mezi zdravotníky tak, aby byla bezpečná pro všechny strany. Reálné to je, pilotní fáze to potvrzuje, ale práce je před námi ještě plno. Držte nám palce.

Následovala diskuze k přednáškám a oběd.

Další články, které popisují dění na konferenci Rodíme se 2023 spolu s fotografiemi z místa najdete zde:

Zrodilo se „RODÍME SE“ – Praha 2023
Konference „RODÍME SE“ 2023 očima Alžběty Samkové 2/3
Konference „RODÍME SE“ 2023 očima Alžběty Samkové 3/3

© Alžběta Samková – porodní asistentka, 2023

Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Alžběta Samková – porodní asistentka) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň mě prosím informujte na e-mail alzbeta@alzbetasamkova.cz a pošlete mi odkaz na váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkuji!

Alžběta Samková
Můj život je s porodnictvím spojen už více jak dvacet let. Začala jsem studovat v roce 2002 a učím se dodnes. Prošla jsem všemi možnými způsoby péče porodní asistentky, který náš systém nabízí. Po gymnáziu jsem vystudovala obor porodní asistentka na VOŠ. Pracovala tři roky na porodním sále nemocnice v Brandýse nad Labem, sedm let na porodním sále ÚPMD v Podolí. Krátce také pro Porodní dům u Čápa a asistovala u domácích porodů. V současné době se kromě praxe porodní asistentky a vedení Centra porodní asistence v porodnici na Bulovce věnuji také konzultacím a individuální i skupinové přípravě na porod a šestinedělí.

Zajímá vás porodnictví v Česku a máte zájem o nové články, videa a rozhovory?

Přihlaste se k odběru a získejte novinky z první ruky